Pozdravljena Tina!
Mislim, da je že več kot 10 let, ko sem, naložena s svojo garderobo, prišla k tebi na svetovanje v Ljubljano. Po pregledu oblačil, barvnemu svetovanju in ličenju sva se odpravili po nakupih. Zelo rada sem oblekla te outfite in bila zanje tudi pohvaljena. Nekaj oblačil imam še sedaj. Redno spremljam tvojo stran in sem vesela marsikaterega nasveta. Sedaj sem že v penziji in so se potrebe po oblačilih malce spremenile – več je oblačil za prosti čas, šport. Želim pa si, da sem urejena, ko se dobimo s prijateljicami, ko grem na kakšen dogodek, v gledališče …, zato bi bila vesela kakšnega nasveta v smislu old money stila za sivolasko nad 60 drobne postave s 50 kg.
Prijazen pozdrav, A.
….
Draga A., hvala za tvoje pismo, ki me je razveselilo. V nadaljevanju predstavljam nekaj idej “old money” sloga za zrele ženske, ki upam, da ti bodo v navdih, prav tako pa še kakšni drugi bralki.
“Old money” slog pomeni eleganten slog s poudarkom na kvaliteti in koherentni barvni paleti. Najpogosteje v medijih zasledimo primere garderobe, ki temelji na nevtralnih barvah (npr. črna, kamelja, temno modra, siva, bela), čeprav osebno mislim, da se da v tovrstni slog vključiti tudi kakšno dodatno živahnejšo barvo. Kot rečeno, gre pri “old money” slogu za kvalitetne materiale (volna, bombaž, lan, svila …), za izčiščene linije in zelo pomembni pri tem so tudi dodatki. Tudi če za torbico, čevlje, uro ne odštejemo velikih vsot denarja (včasih na Instagramu ali drugih omrežjih lahko vidiš, da so dame s tem slogom odete v modne znamke, ki so visokocenovne oz. “designer”, kot npr. Hermes, Armani, Hugo Boss, Celine in podobno), pa je pomembno, da so dodatki videti tako, kot da so zelo dragi. Vendar ne na način, da bi vsebovali kričeče logotipe ali pretirano bahave detajle, pač pa da ravno zaradi svojih vrhunskih materialov in izčiščenosti pričajo o tem, da gre za eleganco, ki ne potrebuje glasno oznanjati svoje prezence, saj govori sama zase.
Za ta slog ne potrebujemo velike količine oblačil, saj je bolj pomembno, da kupujemo kvalitetno in ker gre za slog, ki je izrazito klasičen, so to kosi, ki jih lahko nosimo leta in leta.
Za izgradnjo “old money” sloga svetujem: klasične srajce ali bluze z ovratnikom ali gumbi, ki jih lahko nosimo v toplem vremenu tudi kot vrhnje oblačilo (npr. čez tanko laneno obleko ali čez majico brez rokavov), pozimi pa pod suknjič, pulover ali jopo. Nadalje investiramo v nekaj volnenih ali kašmirskih pletenin (puli, jopa, pulover z okroglim ali V izrezom). Obvezne so odlično krojene hlače sproščeno padajočega kroja, ki elegantno padajo, ter klasičen par kavbojk (svetujem raven kroj in nikakor ne preozkih). Obvezen element tega sloga so še suknjiči ali blazerji (poleti laneni, pozimi volneni) in seveda lep volnen zimski plašč. Kar se tiče kril in oblek, izberemo preproste kroje, kot so “pencil” krilo do kolen ali plisirano krilo, pri oblekah pa srajčne obleke, elegantne obleke do kolen in poleti lahko tudi kakšna viskozna, svilena ali lanena obleka, ki pritiče visokim temperaturam in je ženstveno elegantna, nikakor pa ne oprijeta, izzivalna ali pretirano načičkana.
Potem pa so tukaj dodatki: zelo pomembni so kvalitetni usnjeni čevlji, za jesen in zimo svetujem mokasine, lahko tudi preproste minimalistične gležnjarje ali usnjene škornje do kolen. Za večerne priložnosti pa klasične salonarje s peto, če jih dama lahko nosi. Izjemno pomembna je tudi izbira torbice, ta naj bo gladka, enostavnih linij, z ročaji, enobarvna in usnjena. Z drugimi dodatki, kot je lepa ročna ura, šal ali ruta, ki jo v vozlu zavežemo okrog vratu, kakšna zlata zapestnica in sončna očala, pa zaokrožimo videz.
Poanta “old money” sloga je v tem, da ne sledimo slepo trendom, da se izogibamo cenenosti, vpadljivosti in načičkanosti. Ta slog izraža brezhiben okus in samozavestno eleganco.
Še nekaj primerov kosov v “old money” slogu iz aktualne ponudbe trgovin: