Vaša vprašanja

Salonarji od A do Ž

Zdravo Tina,
že dalj časa te spremljam, res si zakladnica dobrih styling nasvetov 😉, bi lahko napisala še kaj o salonarjih, že 100 let nisem bila v petkah, sem si pa zaželela ene sexy rdeče. Na kaj moramo biti pozorni, kje je dobra izbira, seveda si želim take v katerih bom lahko tudi hodila …
Hvala že vnaprej, poletni pozdravček,
Urška

foto: Odglavedopet

Živjo Urška!

Ko pomislim na salonarje, najprej pomislim na Carrie Bradshaw – ne le na to, koliko honorarjev, ki jih je zaslužila za svoje kolumne, je zapravila pri Manolu Blahniku ali Jimmyu Choo-ju 😉 , ampak predvsem na to, kako legendarno (in hitro!) je znala teči v vrtoglavih petkah. Mimogrede, igralka Sarah Jessica Parker, ki je upodobila Carrie Bradshaw v seriji Seks v mestu, je nekaj let nazaj lansirala svojo kolekcijo čevljev ‘SJP Collection’, ki so zelo popularni in prava paša za oči za vse ljubiteljice čevljev.

Related image
foto: pinterest.com

Image result for carrie shoe collection

Image result for carrie shoe collection
foto: pinterest.com

Ob misli na salonarje pomislim tudi na Marilyn Monroe in na to, kako je znala nositi salonarje in ozko ‘pencil’ krilo… Pomislim tudi na to, kako je za moške (vsaj večino) to najbrž edini model ženskega čevlja, ki jim je res seksi, ženstven in preprosto všeč – kar nekajkrat sem že slišala, da bi boljše polovice svoje izbranke najraje ves čas gledale v salonarjih z visoko peto … 😉

Image result for marilyn monroe pencil skirt
foto: pinterest.com

Če pustimo fantazije ob strani, je salonar gotovo tip čevlja, ki ga vsaka dama rabi v svoji garderobi. Od tvojega stila, okusa, službe in lifestyla pa je odvisno, kako velika bo tvoja salonarska zbirka 😉 . Zame so temelj dobrega stila za damski, klasičen slog zagotovo eni temni (črni, lahko lakasti, lahko temno modri, lahko temno bordo … odvisno od palete oblačil) salonarji in eni svetli, pri čemer se mi zdijo daleč najbolj uporabni taki v kožnem odtenku. Ta je lahko bežkast, lahko umazano rožnat/pudrast, lahko ima zlatkast ali srebrn podton … Če imaš službo ali karakter 😉 za več parov salonarjev, potem so klasika seveda tudi rdeči (kot je v tvojem vprašanju), pa kakšni bolj odbiti: rožasti, z bleščicami, pikasti ali leopardji – taki odbiti salonarji grejo super na enobarvne kombinacije (recimo na črno oblekico, bel kostim, kavbojke in majico) ali pa za tiste, ki imaj(m)o malo bolj kreativen stil, tudi v smislu ‘mix’n’match’ na druge vzorčaste kose.
Bonus nasvet: če delaš v pisarni in imaš občasno sestanke ali obiske strank/poslovnih partnerjev, potem je vsekakor modro imeti v pisani en par dobrih salonarjev, ki jih po potrebi potegneš izpod mize in obuješ – tvoj videz bo v eni sekundi močno pridobil na urejenosti, kar pomeni precej dodatnih točk v poslovnem svetu.

Kurlenko stepped out for an Oblivion press event in a plunging blouse, slim pants and black stilettos.
foto: pinteres.com

Kar se tiče udobja, je treba najprej pustiti daaaaaleč za sabo zahtevo, da bi bili salonarji izrazito udobni ali jih primerjati z udobjem balerink, superg ali mokasinov. V tej kategoriji pač niso in nikoli ne bodo. Ker smo v njih dvignjene, je drža in hoja drugačna, nekaj pritiska sprednji del stopala v vsakem primeru ‘pokasira’, ne glede na to, kako (ne)udoben je salonar. Gotovo je res, da bolj kot so salonarji spredaj špičasti, težji so za hoditi, in stvar je direktno proporcionalna s širino stopala. Torej: ženske z ozkim stopalom bodo še nekako zdržale v spredaj ozkih salonarjih, medtem ko bodo tiste s širšimi stopali toliko bolj trpele. Obstajajo znamke, ki delajo čevlje za občutljiva stopala, širša stopala, problematična stopala, in njihovi salonarji so preverjeno udobnejši od kakšnih drugih. Na našem trgu so take znamke Tamaris, Caprice, Ecco, Geox, Clarks, Högl, pa verjetno še kakšne druge.

Image result for tamaris pumps
foto: pinterest.com, na fotki so salonarji znamke Tamaris

Image result for geox pumps
foto: pinterest.com, na fotki so salonarji znamke Geox

Treba je premisliti, kakšno višino pete si dejansko lahko privoščiš, kar je odvisno od tega, za kam bi salonarje nosila. Drugače je, če jih imaš za na klasični koncert v Cankarjev dom, kjer 2 uri sediš in greš potem samo še do avta, ali pa če rabiš salonarje za to, da na redni bazi v njih oddelaš 8+ urni delavnik s sestanki, prezentacijami in podobno. Neudobje oziroma bolečina, ki po nekaj urah pride v kombinaciji z zelo visoko peto, se namreč neizogibno vidi, tako na hoji kot tudi na obrazu. In zame osebno ‘lomljenje’ v še tako seksi salonarjih nima smisla, če v njih ne zmoreš damsko, elegantno in suvereno odpeljati zadeve, za kamor si jih pač obula. Poleg višine pete je odločilna tudi širina pete: čeprav so ozke (‘stiletto’) pete najbolj elegantne in seksi, so širše pete dosti bolj udobne in znosne za nošenje. V malce širši peti dejansko ni problem biti tudi cel službeni dan, še sploh pri višini pete nekje 6-8 cm (preverjeno na lastni koži), ki je tudi optimalna za to, da je videti, da nosiš pete, se pa ne lomiš naokrog kot da bi spila kakšen gin tonic ali dva preveč 😉 .

V splošnem bi rekla, da je izredno pomembno, da je čevelj kvaliteten in dobro narejen. Pri salonarjih vsekakor velja pravilo: za malo denarja malo muzike, saj (kot mi pričajo tudi moje stranke) so salonarji iz umetnih mas, ki stanejo 20 ali 30 €, bistveno manj udobni kot kvalitetni, usnjeni salonarji za 100 € ali več. Vem, da so v nekem srednjem cenovnem razredu izredno popularni salonarji znamke Guess, težko dam kakršnokoli oceno, ker jih sama še nisem preizkusila. V Italiji ali Franciji je ogromno dobrih butikov z usnjenimi čevlji, kjer se da dobiti krasne salonarje po ne hudo visokih cenah. Pri nas je žal tako, da imamo le dve opciji, ali so čevlji zelo poceni (in temu primerno običajno salonarji tudi neudobni oz. kot sama temu rečem, bolj ‘za afnat’), ali pa so kar dragi, ampak seveda kvaliteta ceno tudi upraviči, sploh na dolgi rok.

foto: pinterest.com
foto: pinterest.com
foto: pinterest.com

Klasika pri tistih, ki lahko dajo več denarja in so nore na salonarje, so seveda znamke Christian Loboutin (rdeči podplati, na katere imajo pri tej znamki tudi patent), Jimmy Choo, Manolo Blahnik, pa tudi Prada, YSL, Gucci in tako dalje. Dvomim, da so ti salonarji, čeprav je njihova cena visoka, zato dejansko udobni za nosit. So pa to prestižne znamke, ki delajo čevlje, ki dobesedno nikoli ne grejo iz mode in so kultni. Nekatere neveste, ki so za poroko omislijo en tak par dizajnerskih salonarjev, si jih potem dajo profesionalno prebarvati in jih nosijo še leta na različne kombinacije, kar se mi zdi odlična ideja.

Kar se tiče udobja, poznam dva trika za to, da si lahko malce olajšaš nošenje salonarjev in bolečine v stopalu. Poleg dobrega usnjenega notranjega podplata (če je že po naravi malo anatomsko ‘oblazinjen’, si zmagala), ki ga mora imeti salonar, lahko kupiš posebne gel blazinice za v salonar, da ti malo ublažijo področja, kjer stopalo najprej začne boleti. Brala sem tudi o triku, da si skupaj z obližem zlepiš 3. in 4. prst na nogi, s čimer fiksiraš živec, ki je ‘odgovoren’ za bolečino ob nošenju visokih petk, in baje pomaga.

foto: Odglavedopet

 

Odgovori