Kopalke niso moja najbolj priljubljena tema, do njih ne gojim posebne ljubezni ;). A ker smo na pragu poletja in bomo vse potrebovale tudi kakšen par kopalk, naj napišem nekaj besed o njih.
Z veseljem opažam, da so nekatere znamke začele oglaševati kopalke tudi na ženskah z malce polnejšo postavo, čeprav iskreno je tega še vedno (pre)malo. Zelo pogrešam, da bi kopalke pokazali na ženskah najrazličnejših “velikosti” in oblik postave, v čemer bi se tudi me lažje prepoznale in bile morda malo manj zaskrbljene spričo svojih postav, ko se bliža poletni dopust. Še vedno opažam, da so modeli za kopalke izjemno suhljata in izjemno mlada dekleta, kar je preprosto absurdno, saj večina ženske populacije ni niti v eni niti v drugi kategoriji. Če bi nam različne modele kopalk predstavili na ženskah s polno postavo, postavo z obliko jabolka, trikotnika, stebra in tako dalje, bi se morda tudi me lažje odločile za to, kateri model je pravi za nas in v katerem se bomo dobro počutile, ker bomo v njem tudi videti dobro.
Osebno že nekaj let nosim (tudi) enodelne kopalke, ki imajo številne prednosti, še sploh, ko govorimo o zglajenem in bolj enakomernem videzu trebuha. Seveda je neprijetno, ko so mokre in imaš na sebi večji kos mokre tkanine, zato je dobro, da imaš v rezervi še ene, denimo dvodelne, v katere se lahko preoblečeš. In tudi svoj beli trebuh nastaviš soncu za vsaj par minut ;). Prednost enodelnih kopalk je v tem, da so videti zelo lepo, tudi če greš recimo čez dan na sladoled ali pijačko, saj lahko dodaš le pareo, krilo ali kratke hlače in ti kopalke pravzaprav služijo kot top. Zadnja leta so zelo modne tudi enodelne kopalke s kakšnim “cutout” detajlom, to pomeni, da je nekje kakšen del kopalk “izrezan ven”. Običajno na zelo dobrih strateških točkah, ki poudarijo postavo, se že skoraj približajo dvodelnim kopalkam, hkrati pa vseeno nudijo več samozavesti za trebuh od dvodelnih kopalk. Zanimive so tudi asimetrično rezane kopalke. Nekateri proizvajalci nudijo tudi “shaping” enodelne kopalke, kar pomeni, da imajo ojačano ali dvojno blago, zaradi česar delujejo obline bolj zglajene in so zelo laskave.
Kar se tiče dvodelnih kopalk, imam osebno raje take z nekoliko višjimi hlačami (namig: trebuh po treh otrocih in dveh carskih rezih ;)), v katerih se počutim bolj samozavestno kot v zelo majhnih hlačkah. Prav tako imam rada, da je zgornji del vsaj malo ojačan (podložen) v smislu, da nudi nekaj strukture. Časi, ko sem nosila bikinke (izraz pomeni, da so vsi kosi kopalk le trikotno blago, ki ga med seboj povezujejo trakci), so namreč že davno mimo. Bikinke pristajajo res zelo vitkim postavam, ki nimajo veliko oblin, saj ne dajejo opore in strukture prsim. Če so prsi večje od košarice B, skoraj praviloma bikinke ne bodo nudile dovolj opore.
Pri zgornjih delih so modeli košaric zelo različni, od klasičnih košaric, ki so lahko ojačane s kostjo ali podložene, pa do t.i. “bandeau” modelov, kar pomeni, da je zgornji del v obliki traku čez prsi (seveda tudi ojačan) – bandeau modeli zelo pristajajo ženskam s širokimi rameni, spet pa ni primeren za večje košarice. Naramnice so lahko klasične (vzporedne), v tem primeru je smiselno širino naramnic prilagajati velikosti prsi, torej večje prsi potrebujejo širše naramnice. Lahko pa so naramnice take, da imajo možnost prepenjanja na različne načine, npr. klasično, potem na hrbtu prekrižano, lahko jih zapnemo ali zavežemo za vratom in podobno.
Pri kopalkah je treba paziti, da je blago dovolj debelo, strukturirano ali podloženo, da se izognemo temu, da se vidi čeznje. Prav tako je treba kupiti pravo številko – tendenca je ta, da se s preprerevanjem zaradi vode, sonca in klora kopalke nekoliko razširijo, zato ne smemo kupiti prevelikih. Prav tako pa seveda ni lepo, če so nam premajhne in se nam zažrejo v vse mogoče obročke ter celo pričarajo še kakšnega dodatnega …
Poleg kopalk nam seveda prav pride tudi kakšna lahkotna obleka za čez kopalke, lahko tudi pareo, krilo ali kratke hlače, ne pozabimo pa tudi na kapo s šiltom ali slamnik, sončna očala, kremo za sončenje in udobne sandale.